Innowacje w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną

Świdnickie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną pozyskało środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację projektu pod nazwą “Innowacje w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną”, który będzie realizowany do 31 marca 2023 roku.

W ramach projektu zapewniono wsparcie z zakresu cyberrehabilitacji i animaloterapii. Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia poprzez wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężonymi niepełnosprawnościami – członków koła PSONI w Świdnicy, poprzez pobudzanie ich funkcji poznawczych w różnych formach animaloterapii, zwiększenie możliwości decydowania o sobie poprzez rozwój komunikacji z otoczeniem z wykorzystaniem Cyber-Oka – C-Eye.

Poprzez C-Eye, system służący do neurorehabilitacji osób z dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami rozwoju, rodzice mogą komunikować się ze swoimi dziećmi, z którymi wcześniej nie było żadnego kontaktu. To nowoczesna technologia, która polega na nawiązanie przez pacjenta kontaktu wzrokowego z treściami multimedialnymi wyświetlanymi na ekranie (obrazy, piktogramy, napisy, gry, itp.) jest to możliwe dzięki technologii śledzenia wzrokiem. Dzięki tej technologii możliwe jest rozumienie mowy biernej stymulowanie funkcji językowych i poznawczych, poprawę koncentracji i koordynacji wzrokowej, która jest źródłem nauki , zabawy i rozrywki.

– Bardzo się cieszymy, że nasi uczestnicy po raz pierwszy mogą samodzielnie udzielać odpowiedzi, ponieważ system nie wymaga od pacjenta sprawności manualnej ani wykonania celowych ruchów w konkretnym kierunku, nie wymaga również wspomagania ze strony innej osoby – tłumaczą przedstawiciele świdnickiego PSONI. Projekt jest realizowany w Niepublicznym Przedszkolu Specjalnym “Tęczowy Świat”, Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym “Tęczowy Świat” oraz Środowiskowym Domu Samopomocy “Tęcza” w Świdnicy przy ul. Kozara-Słobódzkiego 28. Działania na rzecz beneficjentów projektu realizowane są pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku. Udział w projekcie bierze 80 wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną.

– Projekt ten jest również wsparciem dla rodzin, odciążając ich od obowiązków związanych z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i pozwolą na “rozwinięcie skrzydeł” oraz zwiększa “otwarcie” się naszych podopiecznych na otaczający ich świat. Nowoczesna terapia ma fantastyczne działanie terapeutyczne w przypadku występowania wielu dysfunkcji, a systematyczne stawianie odpowiednio dobranych metod w terapii wpłynie na poprawę funkcjonowania w codziennym życiu, poprawę zdrowia i jakości życia, stanu emocjonalnegoMożliwość decydowania o sobie poprzez wykorzystanie cyberoka, wpływa na poprawę komunikacji z otoczeniem w przypadku osób ze sprzężoną niepełnosprawnością – tłumaczą przedstawiciele PSONI.

Zajęcia z animaloterapii są prowadzone w formie grupowej w tym: a) hipoterapia – zajęcia z udziałem koni, kucyków, b) onoterapia – zajęcia z udziałem osiołków, c) dogoterapia – zajęcia z udziałem psów, d) felinoterapia – zajęcia z udziałem kotów, e) alpakoterapia – zajęcia z udziałem alpak.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status