Hortiterapia

Co to jest hortiterapia ?

Hortiterapia to leczenie ogrodem – wyróżniająca się metoda terapeutyczna, pozwalająca rozwijać intelekt, modyfikować samopoczucie oraz zwiększać sprawność motoryczną u osób z zaburzeniami ruchowymi i psychicznymi. Hortiterapia pobudza wyobraźnię, będzie ona bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju chorobami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

20210908_102501

Regularne przebywanie w ogrodzie i pielęgnacja roślin wpływa na organizm uspokajająco, dzięki czemu reguluje ciśnienie krwi, obniżając je.

20210908_105302

Wpływa także pozytywnie na rytm pracy serca. 

20210908_102240

Długotrwale prowadzona hortiterapia aktywna wpływa także na kondycję fizyczną, gdyż wymaga wykonywania konkretnych czynności, które normalizują oddech.

Hortiterapia czynna to bezpośredni kontakt z roślinami, dotykanie ich oraz samodzielne zajmowanie się ogrodem (sianie, sadzenie, pielenie, podlewanie, nawożenie). Terapia ogrodnicza jest wskazana w stanach obniżonego nastroju, depresji czy lęku. 

Hortiterapia bierna opiera się na obserwacji natury za pomocą wszystkich zmysłów – wzrodku, dotyku, węchu, słuchu i smaku. Ta forma rehabilitacji odbywa się w specjalnych ogrodach terapeutycznych.

rozwój narządów zmysłu

zwiększenie poczucia własnej wartości

radość

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status