Animaloterapia
w OREW I NPS









Alpakoterapia, czyli terapia z alpakami to dziedzina zooterapii. Terapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpakami, które w pozytywny sposób motywują do działania, wpływając na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej oraz poprawę samopoczucia pacjenta. Alpakoterapię stosuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jako metodę wspomagającą procesy terapeutyczne. Kontakt z alpakami w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci. Dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie. Dodatkowo, dziecko opiekując się alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę. Dlatego z pewnością można powiedzieć, że zooterapia wspomaga procesy wychowawcze i resocjalizacyjne.
Onoterapia to terapia wspomagająca przy udziale osła. Terapia ta nie zastępuje terapii stosowanej, ale ją wspomaga.
Osły to zwierzęta ciekawe, zainteresowane otoczeniem i są aktywne w relacji z człowiekiem.
Jest towarzyski, lubi kontakty fizyczne z człowiekiem, pozostaje blisko.
Osioł jest cierpliwy i potulny: uwielbia pieszczoty, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne.
Jest wolne i refleksyjne, jego ruchy są spokojne.Jest ufny i wzbudza zaufanie.
Jest sympatyczny: jego wygląd wzbudza opiekuńczość (neoteniczny)
Lubi współpracować i współuczestniczyć.
Dogoterapia to nic innego jak terapia poprzez kontakt z psem. To wspieranie procesu leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji z udziałem specjalnie wyszkolonego psa oraz jego przewodnika. Choć skierowana jest głównie do dzieci, dorośli także mogą z niej korzystać.
Przebywanie z psem, głaskanie go i przytulanie się do niego sprawia, że pacjent się rozluźnia, dzięki czemu otwiera się w trakcie zajęć i jest bardziej chętny do współpracy z terapeutą. Osoby, pracujące z psami są też bardziej zmotywowane do wysiłku – chętniej przejdą dłuższy odcinek, by podać futrzakowi smakołyk, czy schylą się, by sięgnąć i rzucić mu zabawkę. Nudne treningi stają się o wiele przyjemniejsze i pacjent chętniej je wykonuje.
Hipoterapia – metoda rehabilitacji ruchowej na bazie neurofizjologii, prowadzona przy udziale konia. Jest jedną z wielu form rehabilitacji wieloprofilowej, oddziałującej jednocześnie psycho-motorycznie, psychoruchowo, sensorycznie, psychicznie i społecznie.
Felinoterapia jest podrodzajem animaloterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt. Opiera się na kontaktach z kotem i skierowana jest do pacjentów, którzy potrzebują wsparcia w problemach fizycznych i psychicznych.Pojęcie animaloterapii (często stosowane wymiennie z zooterapią) odnosi się do kontrolowanych kontaktów pacjenta ze zwierzakiem. Na świecie bardzo popularna jest delfinoterapia oraz hipoterapia, czyli terapia z udziałem koni. Wiele osób korzysta także z dogoterapii. Koci towarzysze też świetnie spełniają się w roli pomocnika terapeuty. Felinoterapia nie zastąpi leczenia i psychoterapii, może jednak doskonale je uzupełnić.