Animaloterapia

w OREW I NPS

IMG_3477-scaled
IMG_1848-scaled
IMG_5954

Alpakoterapia

Alpakoterapia, czyli terapia z alpakami to dziedzina zooterapii. Terapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpakami, które w pozytywny sposób motywują do działania, wpływając na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej oraz poprawę samopoczucia pacjenta. Alpakoterapię stosuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jako metodę wspomagającą procesy terapeutyczne. Kontakt z alpakami w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci. Dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie. Dodatkowo, dziecko opiekując się alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę. Dlatego z pewnością można powiedzieć, że zooterapia wspomaga procesy wychowawcze i resocjalizacyjne.

Onoterapia

Onoterapia to terapia wspomagająca przy udziale osła. Terapia ta nie zastępuje terapii stosowanej, ale ją wspomaga.

Osły to zwierzęta ciekawe, zainteresowane otoczeniem i są aktywne w relacji z człowiekiem.

Jest towarzyski, lubi kontakty fizyczne z człowiekiem, pozostaje blisko.
Osioł jest cierpliwy i potulny: uwielbia pieszczoty, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne.
Jest wolne i refleksyjne, jego ruchy są spokojne.Jest ufny i wzbudza zaufanie.
Jest sympatyczny: jego wygląd wzbudza opiekuńczość (neoteniczny)
Lubi współpracować i współuczestniczyć.

Dogoterapia

Dogoterapia to nic innego jak terapia poprzez kontakt z psem. To wspieranie procesu leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji z udziałem specjalnie wyszkolonego psa oraz jego przewodnika. Choć skierowana jest głównie do dzieci, dorośli także mogą z niej korzystać. 

Przebywanie z psem, głaskanie go i przytulanie się do niego sprawia, że pacjent się rozluźnia, dzięki czemu otwiera się w trakcie zajęć i jest bardziej chętny do współpracy z terapeutą. Osoby, pracujące z psami są też bardziej zmotywowane do wysiłku – chętniej przejdą dłuższy odcinek, by podać futrzakowi smakołyk, czy schylą się, by sięgnąć i rzucić mu zabawkę. Nudne treningi stają się o wiele przyjemniejsze i pacjent chętniej je wykonuje. 

Hipoterapia

Hipoterapia – metoda rehabilitacji ruchowej na bazie neurofizjologii, prowadzona przy udziale konia. Jest jedną z wielu form rehabilitacji wieloprofilowej, oddziałującej jednocześnie psycho-motorycznie, psychoruchowo, sensorycznie, psychicznie i społecznie. 

Felinoterapia

Felinoterapia jest podrodzajem animaloterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt. Opiera się na kontaktach z kotem i skierowana jest do pacjentów, którzy potrzebują wsparcia w problemach fizycznych i psychicznych.Pojęcie animaloterapii (często stosowane wymiennie z zooterapią) odnosi się do kontrolowanych kontaktów pacjenta ze zwierzakiem. Na świecie bardzo popularna jest delfinoterapia oraz hipoterapia, czyli terapia z udziałem koni. Wiele osób korzysta także z dogoterapii. Koci towarzysze też świetnie spełniają się w roli pomocnika terapeuty. Felinoterapia nie zastąpi leczenia i psychoterapii, może jednak doskonale je uzupełnić. 

Czy wiesz jak ważne są zwierzęta w naszym życiu? Posiadanie zwierząt wpływa bardzo pozytywnie na nasz stan psychiczny oraz fizyczny. Zwierzęta aktywują w naszym organizmie hormon, który wywołuje u nas szczęście. Pies w domu, mobilizuje nas do wyjść na spacer a to wpływa korzystnie na naszą kondycję fizyczną oraz na stan naszego organizmu obniżając np. poziom cholesterolu. Kot natomiast przez swoje mruczenie m.in. redukuje poziom codziennego stresu.

Aminaloterapia prowadzona jest dzięki projektowi " Innowacje w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną w PSONI Koło w Świdnicy "
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status